Záhada majáku Eilean More
Opuštěné Flannanské ostrovy v Atlantském oceánu jsou odedávna postrachem námořníků. Nacházejí se 22 kilometrů západně od skotského ostrova Lewis a jejich skalnaté útesy se v bouřích často stávají osudné mnoha lodím. Kvůli tomu je na nich na konci 19. století postaven maják, který má kapitány člunů varovat před nebezpečím. O jeho správné fungování se nepřetržitě stará tříčlenná posádka. Avšak už rok po uvedení majáku do provozu jeho obsluha záhadně mizí!
Sedm větších ostrůvků a bezpočet skalních útesů nebezpečně vyčnívajících z moře, zde jakoby číhá na lodě plující kolem. Možná právě proto si nehostinné souostroví vysloužilo název Sedm lovců. Na začátku prosince roku 1899 je na ostrově Eilean Mor, který je se svými 88 metry nejvyšší z nich, zprovozněn 23 metry vysoký maják. Přesně rok poté se zde ale za nejasných okolností ztratí hned tři lidé najednou! Po Jamesi Ducatovi, Donaldu McArthurovi a Thomasi Marshallovi nezůstane ani stopa. Na stole zbude připravená večeře a ve skříních všechny jejich věci. Sebrala muže velká vlna, došlo zde k násilnému činu, nebo na ně z mořských hlubin zaútočil nějaký netvor?
Proč maják nesvítí?
Že je na Eilean More něco v nepořádku zjišťují už 15. prosince 1900 kolem plující námořníci z lodi Archtor. Světlo na věži totiž nesvítí a oni kvůli tomu dokonce málem sami ztroskotají. Nicméně na ostrově nestaví a plují dál. Zásobovací loď Hesperus má k majáku dorazit 20. prosince, ale kvůli nepříznivému počasí je její vyplutí neustále odkládáno a na Eilean More tak dorazí až v poledne 26. prosince. Nikdo ji nevítá, ani nereaguje na volání. Kapitán lodi Jim Harvie nařídí vystřelit světlici, ale opět se nedočká žádné odezvy. Nyní už zřejmě tuší, že se něco muselo stát! Vysílá proto na ostrov mladého důstojníka Josepha Mooreho, který jeho podezření potvrdí. Maják je prázdný a po posádce není na celém ostrově ani stopa! Bouře sice zničila jeden ze dvou přístavních doků, ale budova majáku je nedotčena a funkční je i reflektor na věži.
Večeře je na stole!
Maják nenese žádné stopy toho, proč by jej měla posádka opustit. Stav věcí uvnitř ukazuje, že to muži asi ani neměli v plánu. Na stole totiž zůstala nedotčená večeře. Z věšáku zmizely pouze dvě soupravy oděvu do nepříznivého počasí, ale třetí zůstala na svém místě. Co tak mimořádného se zde muselo stát, že to posádku vytrhlo z běžné služby? Možná, že dva muži byli venku v bouři, zatímco třetí pro ně chystal jídlo. Jeho dva kolegy mohl strhnout prudký nápor bouře, ale co se stalo s tím třetím? Přece by se za nimi nevydal bez potřebné výbavy?
Je to vražda?
Určité vysvětlení by mohl naznačovat poslední zápis v deníku majáku. Je to zmínka o blížící se silné bouři. Jeden z mužů se kvůli tomu prý ustavičně modlí, zatímco druhý stále pláče. Vyústí tento stav u některého z nich k zoufalému činu, že vyběhne bez potřebné výbavy do chřtánu bouře? Možná se ho pak ostatní dva muži vydávají hledat, ale i jim se běsnící živel stává osudným. Jiná teorie zase předpokládá, že jeden z mužů byl tak psychicky rozrušený, že své dva kolegy zabil a sám potom spáchal sebevraždu. Kam se ale poděla jejich těla a proč nikde nejsou stopy po takovém činu? Od onoho 26. prosince 1900, kdy je podivné zmizení mužů zjištěno, se vyrojí bezpočet různých teorií. Mohlo by se třeba jednat o útok obří chobotnice nebo jiné mořské nestvůry? Někteří lidé se dokonce domnívají, že muže odnesl nějaký gigantický pták! Jisté ale je, že ani dnes, 109 let od záhadné události nevíme, co se na malém ostrově v polovině prosince roku 1900 vlastně stalo.