Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magické abecedy

Magické abecedy

V knihách mnohdy narážíme na zajímavý fenomén – na tzv. „magické abecedy“. Jde o nejrůznější symboly, které reprezentují jednotlivá písmena (většinou anglické) abecedy, a dají se využít, pokud chcete svému rituálu dodat jistý punc tajemnosti a neprostupnosti.

Většina z nich pochází z 16. století a původně měli nebo mají sloužit hlavně ke komunikaci s vyššími entitami, třebaže v dnešní době se způsoby jejich užití mnohdy od těch původních liší.

Za ilustrační obrázky abeced srdečně děkuji webu „Omniglot“.

1. Abeceda Malachim – The Malachim Alphabet

Cornelius Agrippa během 16. století ve své knize „Okultní filozofie“ (Třetí kniha, kapitola XXX). Později ji během 19. století převzal Francis Barrett ve své knize „Magus“.
Údajně má sloužit ke komunikaci s andělskými bytostmi.
Její kořeny leží v hebrejské a řecké abecedě, píše se zleva doprava vodorovnými tahy.
Říká se, že tato abeceda je používána mezi vyššími hodnostáři Svobodných zednářů.
Obrázková verze níže pochází z knihy Biblioteca Magna Rabbinica, která byla napsána r. 1675 mužem známým jako Bartolozzi.

Knihu Francise Barretta „Magus“, která hovoří o andělské abecedě, si můžete přečíst v angličtině -zde-. Stejně tak je k dispozici i kniha „Okultní filozofie“, taktéž v angličtině, a najdete ji -zde-.


V podobě fontu (písma, které si nainstalujete do počítače (Stáhnete soubor a jeho obsah okopírujete do složky Program Files->Windows->Fonts) a můžete jím psát ve wordu či v jiných programech, např. grafických) si můžete tuto abecedu stáhnout -zde-.

Andělská/Nebeská abeceda – The Celestial Alphabet

Další abeceda, o které se můžeme dočíst v Okultní filozofii od Agrippy. Stejně jako „malachimská“ abeceda je také určena ke komunikaci s anděly, a stejně jako ona se zakládá na hebrejské a řecké abecedě. Jde v podstatě jen o jinou verzi autorovi „malachimské“ abecedy.
Je také méně používaná a známá, a pravděpodobně nemá fontový ekvivalent.

Passage du Fleuve, abeceda překročení řeky – Passing the river alphabet

Další z Agrippových abeced. Tato je pravděpodobně nejméně známá, třebaže oproti nebeské abecedě má i ekvivalenty liter. Není moc známé, k čemu sloužila, ani jak se využívá dnes.

Font písma najdete ke stažení -zde-.


Thébská abeceda – Theban Alphabet

Zvaná také „Honoriovy runy“ podle údajného stvořitele, Honoria z Théb. Poprvé se tento styl písma objevuje v knize Polygraphia, kterou r. 1518 napsal Johannes Trithemius (pravděpodobně jde o jednu z prvních knih na téma „kryptografie“, bohužel internetovou kopii spisu jsem nesehnala), a ten také Honoriovi připisuje autorství. Ve své „Okultní filozofii“ (viz. výše) o ní píše také Trithemiův žák Agrippa, ale ten tyto znaky připisuje Pietrovi D’Abano.
Tato abeceda je také zvaná „Čarodějnická abeceda“, protože mnoho zahraničních kovenů a čarodějnic či mágů tuto abecedu používá, aby své zápisky skryli před pátravýma očima (V Čechách jsem tento trend zatím nezaznamenala).
Stejně jako při užití ostatních abeced zde vypsaných se má uživatel být tímto písmem schopen dorozumět s andělskými bytostmi.

Font písma lze stáhnout -zde-.

Kaligrafickou předlohu (zvětšená písmena pro naučení psaní této abecedy ozdobnými pery) naleznete -zde-.

(Pozn. poslední znak značí konec věty, tedy tečku či jiné znaménko nějakým způsobem větu uzavírající)

Enochiánská abeceda – The Enochian Alphabet

Enochiánskou abecedu poprvé představili dr. John Dee (1527-1608) a sir Edward Kelly (1555-1597), dvorní astrologové a mágové Rudolfa II. Údajně jim ji sdělily vyšší bytosti, které nazývali „anděly“. V mnoha magických publikacích tedy najdeme takzvané „enochiánské klíče“, které údajně mají sloužit k volání andělských bytostí. Existuje také zvláštní magická odnož zvaná „enochiánská magie“. Této magii se mimo jiných okultistů věnoval také Alesteir Crowley.

Knihu „Mysteriorum Libri Quinque“, ve které John Dee pojednává o enochiánské magii, naleznete k přečtení v angličtině -zde-.

Počítačový font této abecedy naleznete -zde-.


Abeceda mágů – Alphabet of the Magi

Tuto abecedu vytvořil v 16. století významný muž, botanik, chemik a lékař, nesoucí jméno Theophrastus Philippus Aureolus Bombastus von Hohenheim, třebaže svět ho zná častěji pod názvem „Paracelsus“ (bývá mu připisováno autorství názvu „zinek“, a jako jeden z prvních lékařů té doby se zajímal o toxikologii). Tuto abecedu používal pro vyrývání slov do amuletů, které údajně měly mít léčivé a ochranné účinky.

Font písma ke stažení -zde-.

Dýková abeceda – The Daggers Alphabet

Na psaní velmi náročná abeceda tvořená symboly ve tvaru „dýk“. Stvořil ji Alesteir Crowley a poprvé ji představil ve své knize „The Vision and the Voice“ pro různé magické účely, hlavně pro komunikaci s vyššími bytostmi.

The Vision and the Voice najdete v anglickém originálu k přečtení -zde-.


Font stáhnete -zde-.

zdroj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Runové písmo seax wicca

(YukiiDemon, 13. 2. 2021 5:01)

Chybí vám tam runová abeceda seax wicca.
Ano je to runové písmo ale pořád je i magické.