Jezero Nyos - Proč přináší smrt?
Mezi zelenými pláněmi a skalnatými horami na severozápadě afrického státu Kamerun je jakoby zaklíněno asi dva kilometry dlouhé jezero. Jeho klidná průzračná hladina a okolní malebná krajina láká turisty i místní domorodce k návštěvě. Ta se ale velmi rychle může stát osudnou. Jezero totiž z neznámého důvodu rozsévá smrt. Ve čtvrtek 21. srpna 1986 zde během krátkého okamžiku zahynulo 1746 lidí! Co takovou katastrofu mohlo způsobit?
Krásné vodní ploše jezera Nyos dnes nikdo neřekne jinak, než vraždící jezero. Přesně před 23 lety se zdejším lidem zcela mění jejich dosavadní život. Náhle umírá 1746 lidí, bezmála dvacet tisíc dalších si z této události odnáší nějaké zdravotní postižení a uhyne přes 3500 zvířat. Smrtící zóna zasahuje do okolí až 25 kilometrů! Vesnice Nyos, Su-bum a Cha zůstávají zcela prázdné. Jako zázrakem katastrofu přežívá jen jediný člověk.
Jde o chemické pokusy?
V postiženém kraji není nikdo, kdo by byl schopen popsat, k čemu zde vlastně došlo. Z lidí žijících na úrovni hladiny jezera zahynuli všichni, snad kromě jediné ženy, avšak ta si prý na okolnosti tragédie nevzpomíná. Ti, kteří mají své chatrné příbytky postaveny výše na svazích kopců, mají větší štěstí a vyváznou „jen“ s trvalými následky. Také nikdo z nich ale údajně nic zvláštního nepozoruje. „Dost lidí věří tomu, že tu Američané testovali nějaké chemické zbraně,“ vypráví dnes cestovatelům místní řidič Nkwati. Možná tuto domněnku podporuje skutečnost, že krátce po události tuto oblast hermeticky uzavírá kamerunská armáda. Jde jí pouze o to, zjistit, co se zde stalo, anebo chce krýt skutečný důvod katastrofy? Proč si místní lidé myslí, že za to mohou Američané? Setkávají se zde snad s americkými vojáky?
Tajemství jezera
Tři dny po katastrofě dorážejí na místo spolu s vojáky také chemici a vědci, aby zjistili, co se zde vlastně onoho 21. srpna 1986 odehrálo. Hladina jezera již není tak průzračná jako dříve, ale naopak tmavě rudá! Co se pod vodou děje? Podle oficiálního vyšetřování prý vše nasvědčuje tomu, že jezero náhle vybuchlo. Jak by k tomu mohlo dojít? Podobný jev totiž zatím nebyl pozorován nikde jinde na světě. I když... Něco podobného bylo možná zaznamenáno ještě na dvou dalších kamerunských jezerech. V čem je tato oblast zvláštní a proč k podobným událostem nedochází také na jiných místech na Zemi?
Jako láhev šampaňského
Po mnoha letech zkoumání vědci konečně docházejí k oficiálnímu závěru: Za všechno může oxid uhličitý. Jezero se prý nachází v sopečně aktivní oblasti a je místy hluboké až 200 metrů. Těžký plyn údajně vyvěrá z geologického zlomu a drží se ve vodě hluboko pod hladinou, kde je stlačen ohromným tlakem, který je až třikrát vyšší než v lahvi sektu. Pak prý stačí jen málo, aby plyn z jezera unikl. Podle odhadů vědců opustilo jezero více než milion kubických metrů jedovatého plynu. Taková je tedy teorie. Co ale vlastně mělo tuto katastrofu odstartovat?
Sopečný plyn
Dodnes se nepodařilo s jistotou zjistit, co obrovský výron plynu způsobilo. Podle jedné z teorií za to může velká bahenní lavina, která se náhle sesula do jezera a narušila stabilní vodní vrstvy. Plyn pak mohl uniknout do vzduchu a díky své váze se šířit nízko nad zemí. Rovnováhu pod hladinou jezera prý mohla rozházet také menší sopečná erupce. Francouzští inženýři se nyní pokoušejí čeřit hladinu čerpadly, aby se plyn pod ní nemohl hromadit. Záhadou ale zůstává, proč právě kamerunská jezera mají tyto smrtící vlastnosti. Po celém světě je mnoho podobných jezer, u nichž ovšem k takovým katastrofám nedochází. Je na vině skutečně nahromaděný oxid uhličitý, nebo je nutné hledat skutečnou příčinu ještě někde jinde?