Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prokletá svatováclavská koruna

 

Koruna sv. Václava je posvátným českým korunovačním klenotem, k němuž se prý váže smrtící prokletí. Podle některých pověstí mělo údajně dokonce zabít protektora Reinharda Heydricha! Skutečně Svatováclavskou korunu chrání nějaká kletba?

Do temné místnosti pronikají malým okénkem sluneční paprsky, jež vrhají světlo na blyštivý skvost nedozírné ceny – Svatováclavskou korunu, nejvzácnější korunovační klenot českého národa. Nad ní stojí s fascinovaným výrazem prominentní německý nacista, říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942), který z ní nemůže spustit zrak. „V Čechách se traduje, že když si ji na hlavu nasadí někdo nepovolaný, do roka zemře,“ varuje protektora jeden z jeho poskoků. Heydrich se ovšem nedá odradit a nad domnělou kletbou prý jen mávne rukou. Touha posadit si na hlavu korunu českých králů je silnější než strach! Je listopad roku 1941. O šest měsíců později, 4. června 1942, říšský protektor Heydrich umírá na následky atentátu, spáchaného československými parašutisty! Je to jen shoda okolností, nebo ho skutečně zasáhlo prokletí Svatováclavské koruny? Anebo bylo všechno úplně jinak?

Zasáhla kletba jeho syna?

 V Československu se již více než 60 let traduje, že právě kletba Svatováclavské koruny možná zabila Heydricha, který by jinak nepodařený atentát parašutistů zcela jistě přežil. Ale přestože se dochovaly fotografie, na nichž si protektor klenoty prohlíží, neexistuje důkaz, že by si korunu sv. Václava skutečně na hlavu nasadil. Zato je však zachováno svědectví, jež naznačuje jiný průběh událostí! A to od jeho mladšího syna Heidera Heydricha (1934–2007). Ten má totiž v dospělosti navštívit zámek v Panenských Břežanech (asi 20 km severně od Prahy), kde s rodiči a sourozenci žil, a svěřit se někdejší rodinné služebné Heleně Vovsové, jak to se Svatováclavskou korunou tenkrát opravdu bylo... „Heider tvrdil, že Heydrich si korunu na hlavu nevložil, že ji nasadil svému synovi Klausovi (1933–1943)! Každý máme svůj osud a neštěstí se nevyhnulo jak Heydrichovi, tak jeho jedenáctiletému synovi,“ upozorňuje česká publicistka Zuzana Zajícová. Malý Klaus totiž rovněž tragicky umírá, když je při jízdě na kole u břežanského zámku smeten projíždějícím vozem! Může být nešťastná nehoda zaviněna kletbou koruny sv. Václava? A váže se k ní vůbec nějaké prokletí?

Chrání ji církev, Ježíš i sv. Václav?

Pověst o prokletí Svatováclavské koruny se v Československu možná traduje právě od smrti Reinharda Heydricha. Předtím totiž nelze o této kletbě dohledat žádné relevantní záznamy. Ale přesto koruna sv. Václava zřejmě požívá jakési duchovní ochrany. Když ji totiž roku 1346 nechává císař Karel IV. (1316–1378) zhotovit na svou korunovaci českým králem, vymíní si od tehdejšího papeže Klimenta VI. (1291–1352) papežskou bulu – každý, kdo by s korunou neoprávněně manipuloval má být stižen klatbou, tj. tvrdým církevním trestem, jenž umožňuje odsouzence ve dne beztrestně zabít! Svatováclavská koruna má mít navíc i ochranu samotného Ježíše Krista. Je v ní totiž údajně zabudován trn z trnové koruny Spasitele, který má mít posvátnou moc! Chrání český klenot před zneužitím nepovolanou osobou? Nebo ji snad ochraňuje sv. Václav? „Karel IV. nařídil umístit korunu trvale na pouzdro s lebkou svatého Václava. Z něho měla být snímána jen na jeden den při korunovaci,“ uvádí současný český spisovatel Dr. Josef Staněk. Může snad světcova lebka dodat korunovačnímu klenotu magickou sílu, jež ji ochraňuje? Nebo je legenda o kletbě Svatováclavské koruny jen nepodloženou pověstí?

zdroj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prokletí korunovačních klenotů.

(Ivan Sekal, 29. 9. 2021 17:32)

Korunovční klenoty proklel Jacgat I. Jako druhý Samuel jako třetí Svatopluk I. Další Schoch/Klingenberk, další Premyslovci ,Rudolf,Habsburkové ............popravení za Heidricha.

Prokletí korunovačních klenotů.

(Ivan Sekal, 29. 9. 2021 17:26)

Víme že Morava a Saská kotlina byly vydrancovány do mrtě. Záhada je jak se materiál na korunu dochoval a kdo je uchovával. Ví se že Moravské klenoty ukořistěné Jacgatovi I. byly uchovány na hradě v Besigheimu ve věži Schochentor , kde je střežil stejnojmený šlechtic Schoch/Klingenberk - do úschovy klenoty dal sám Svatopluk I. král a císař Římský.

prokletí

(Puero, 8. 9. 2012 13:39)

Jo, to jedno z těch českých prokletí, které mělo štěstí. Kdyby Heydrich nezemřel na následky atentátu, nikdo by si to s korunou, kterou si prohlížel proto, že ji nacisti našli (korunovační klenoty byly před nacisty ukryty), nespojoval. Kolik nepovolaných lidí ji mělo na hlavě před tím a nic se jim nestalo, o tom se nikdy nedozvíme.

Re: prokletí

(Ivan, 29. 12. 2016 15:04)

Pane Puero, jak víte, že se jim nic nestalo?